wtorek, 12 marca 2013

Czego powinniśmy unikać w kosmetykach? SOS dla naszego zdrowia cz.1

Hej kochani :)

Dziś chciałam poruszyć temat, o którym mało się mówi a ma on czasem bardzo negatywny wpływ na nas. Mianowicie chodzi o wszelkie konserwanty i środki chemiczne zawarte w kosmetykach, które są dla nas szkodliwe i które powinniśmy unikać. Zebrałam dla was z kilku źródeł informacje na temat najgorszych z nich, podzielę to na dwie kategorie.

POWAŻNE SKUTKI SKŁADNIKÓW CHEMICZNYCH!

PARABENY (Methylparaben, Ethylparaben, Propylparaben, Butylparaben) - powodują raka, zaburzają gospodarkę hormonalną, zaburzają pracę układu odpornościowego i nerwowego, powodują alergie i podrażnienia skóry.  Wchłaniają się przez skórę do krwi i limfy, wpływają na cały ustrój. Działają estrogennie, na mężczyzn feminizująco. Są niebezpieczne dla zarodka i płodu, nie zaleca się ich stosować w czasie ciąży i karmienia piersią. Dość często uczulają, wywołują na skórze podrażnienie, zaczerwienie, świąd, pokrzywkę i wyprysk. Dłużej stosowane rozszerzają naczynia krwionośne i wywołują wysięk okołonaczyniowy, co może sprzyjać rozwojowi dermatozy okołoustnej i trądziku różowatego. Dlatego osobiście odradzam osobom skłonnym do dermatoz, pokrzywek, trądziku stosowanie kosmetyków zawierających parabeny. Parabeny w stężeniu powyżej 0,4% mogą paskudnie uszkadzać skórę narażoną na działanie promieni słonecznych (opalanie), zwłaszcza wtedy, gdy w kosmetyku (kremie) występują inne estry i kwasy mogące inicjować hydrolizę estrów PHB.

FORMALDEHYD - (2-Bromo-2-Nitropropane-1,3-Diol, Diazolidinyl Urea, Imidazolidinyl Urea,Bromopo) - został zaliczony do substancji o możliwym działaniu rakotwórczym na człowieka. Jeśli weźmie się pod uwagę wysoką reaktywność formaldehydu, to powoduje on miejscowe podrażnienie, wykazuje ostre działanie toksyczne i posiada własności cytotoksyczne działa przede wszystkim drażniąco na drogi oddechowe i spojówki oczu. Może powodować raki płaskonabłonkowe nosa, ale również brodawczaki i polipy gruczolakowate, raka zatokowo-nosowego.

POLYACRYLAMIDE - posądzony a działanie rakotwórcze, mimo to nadal znajduje się on w kosmetykach.

FILTRY PRZENIKAJĄCE - (Ethylhexyl Methoxycinnamate, Benzophenone-3) - przenikają przez skórę, mają podobne działanie do hormonów. Potwierdzono rakotwórcze działanie Oxybenzone.

TRICLOSAN - w połączeniu z wodą chlorowaną tworzy substancje rakotwórczą

TOLUEN - można go znaleźć w lakierach i perfumach. Jest szkodliwy dla kobiet w ciąży, może być przyczyną poronień, wywołuje choroby układu oddeechowego. Jego wdychanie powoduje bóle głowy, uczucie senności a w przypadku połkniecia uszkadza płuca.

  Moje zdanie:
Oczywiście nie można też przesadzać, bo nie chodzi o to żeby teraz sprawdzić i wyrzucić wszystkie kosmetyki do kosza zawierające te substancje bo będziemy chore itp.  Nie przesadzajmy bo gdy użyjemy jeden cały krem nie jest to zagrożenie że juz będziemy chore. Chodzi bardziej o to że na dłuższą metę mogą na nas wpłynąć bardzo, czasem chorujemy a nie wiemy nawet dlaczego a może to być włąśnie przez te wszystkie toksyczne substancje w naszych kosmetykach. 

Wiem że kosmetyki naturalne nie są tanie i nie każdy może sobie na to pozwolić, ale wiele z nas używa do codziennej wieczornej pielęgnacji kilkanaście różnych rzeczy kiedy tak na prawdę można się ograniczyć do 4-5 i nie oznacza to że będziemy mniej zadbane i właśnie ograniczając ilość kosmetyków można mieć mniej a zdrowszych dla nas. 

Szczególnie należy zwrócić uwagę na pielęgnację kobiet w ciąży. Coraz więcej kobiet ma teraz problemy z ciążą a też to nie bierze się u każdego znikąd. Najsilniej te substancje działają w okolicach piersi, dekoltu i szyi. Wiadomo że troszczymy się o to by nie mieć rozstępów czy po prostu  jędrne piersi, wcieramy różne kremy i ja osobiście mam zamiar właśnie w celu pielęgnacji tych okolic zainwestować w coś bez tych substancji.

Myślę że warto o tym mówić, żebyśmy byli świadomi tego co dodają do naszych kosmetyków, bo jeśli będziemy o tym mówić dużo to uda nam się wywalczyć lepsze i zdrowsze produkty :)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuje za każdy dodany komentarz :)